Консултиране на двойки и семейства
Семейството предпоставя най-значимите и сложни взаимоотношения, които създават силна среда за личностно израстване, но са и източник, както на най-голяма удовлетвореност, така и на най-голяма неудовлетвореност. Неудовлетворителните семейни взаимоотношения могат да окажат сериозно въздействие във всички сфери на живота ни – емоционален, социален, професионален.
Дори и най-сплотените семейства могат да преживяват проблеми в комуникацията, които да продължават дълго и да изглеждат непреодолими в резултат на специфичната близост, която имат членовете на семейството. Тогава има нужда от професионалист, който да подпомогне възстановяването на семейната хомеостаза. Фамилните консултанти имат специфична експертиза и умения, различен поглед върху динамиката на взаимоотношенията и са обучени да партнират едновременно на няколко души, обвързани в значими и сложни взаимоотношения.
Фамилното консултиране разглежда проблемите като установени модели или системи, които имат нужда от наместване, вместо да се фокусира върху ролята на един човек за проблема. То търси и активира силните страни на двойката/семейството. Желателно е всички засегнати от определен проблем да участват в сесиите, но това невинаги е възможно. Но дори и тогава, това, което отличава прилагането на системния подход от индивидуалното консултиране, е рамката на работа, а не броя на участниците. Комплексността на психологическото консултиране през системния подход е предимство за семейството, тъй като въздейства върху всички негови членове и прави промяната устойчива.
В работата с двойки и семейства може да участва и ко-терапевт, който да обогати процеса с допълнителна неутрална рефлексия за наблюденията си по време на сесията. Продължителността на терапията зависи от индивидуалните особености на всеки един случай, но обичайно са необходими 8-10 сесии, за да се иницира промяна в семейната система или системата от взаимоотношения на клиентите.
Индивидуалната консултация на двойка/семейство е с продължителност 60 – 75 минути и може да бъде проведена и на английски език.
Кога е необходима фамилна терапия?
-
Когато двойката/семейството преминава на нов етап на развитие и преживява криза в адаптацията
-
Когато стресово житейско събитие разстрои силно обичайното функциониране на семейството
-
Когато членовете на двойката/семейството имат преживяване за неудовлетворени индивидуални потребности
-
Когато индивидите имат усещане за криза във взаимоотношенията с най-близките си хора, не преживяват радост в ежедневните срещи с тях, и търсят начин за преодоляването й
-
Когато човек се чувства силно затруднен в ролята си на родител, партньор, син или дъщеря
-
Когато съветите на близки и приятели не помагат и има нужда от външна, безпристрастна и професионална гледна точка
Темите на двойките и семействата най-често са:
-
Напрежение при комуникацията или липса на общуване
-
Неясно разпределени роли или разменени роли
-
Изневяра
-
Развод
-
Загуба и траур
-
Трудности при отглеждането и възпитанието на децата
-
Адаптация при раждане на дете
-
Лични граници и граници на семейството, отношения с родителските семейства
-
Неясна структура или йерархия в семейството
-
Наличие на хронично болен член на семейството
-
Агресия и домашно насилие
-
Сексуални проблеми